Designerskie lampy podłogowe – co powinniście o nich wiedzieć?

Szukacie dodatkowego źródła światła do swojego salonu, albo innego pomieszczenia? Zależy wam i na estetyce i funkcjonalności? Jeśli tak to mogą wam się przydać designerskie lampy podłogowe – niezwykle popularny w ostatnim czasie sposób, by rozświetlić wasze wnętrze. Nie tylko w dosłownym sensie..

 

Dlaczego właśnie designerskie lampy podłogowe?

 

Dobre, funkcjonalne oświetlenie to klucz do miłej atmosfery we wnętrzu, szczególnie w naszej części Europy, gdzie ilość dni słonecznych jest znacząco ograniczona przez klimat. Doskonale zdają sobie z tego sprawę projektanci designerskich mebli oraz akcesoriów w stylu skandynawskim. Światło w ich projektach zawsze zajmuje istotne miejsce, gdyż to właśnie ono pozwala na komfortowe funkcjonowanie przez „ciemną” część roku. Mowa tutaj nie tylko o czysto praktycznych względach, ale też dodatnim wpływaniu na samopoczucie domowników. Szukając oświetlenia do domu, a w szczególności do salonu, musimy przede wszystkim zadbać o centralne światło, jednak to właśnie jego różne, dodatkowe źródła w rodzaju designerskich lamp podłogowych, czy też stojących, tworzą w nim specjalną atmosferę. (Przykładem tego rodzaju lamp „z duszą” mogą być te z oferty sklepu Mandihouse, jaką znajdziecie w tym miejscu: https://www.mandihouse.pl/lampy-podlogowe-i-stojace). Ich odpowiednie dobranie ma więc niebagatelny wpływ na komfort naszego codziennego życia.

 

Praktyczne względy, a może styl?

 

Czym zatem kierować się przy kupnie tego rodzaju lamp? Przede wszystkim musimy zastanowić się do czego będą nam one służyć. Czy będzie to tylko dodatkowe oświetlenie, tworzące pożądny przez nas nastrój, a może światło potrzebne do pracy? Zawsze warto wybierać te rozwiązania, które łączą jedną i drugą funkcję. W tego typu połączeniach przoduje właśnie wspominany wcześniej skandynawski design, ale nie tylko on. Lampy podłogowe przyjmują różnorakie formy. Do najciekawszych z nich należą te industrialnego typu, doskonale sprawdzające się w dużych i przestronnych wnętrzach loftowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że designerskie lampy podłogowe najczęściej stoją „na uboczu” pomieszczenia, czy też w jego rogu. Dlatego przy ich wyborze warto uwzględnić sąsiedztwo, tak aby lampa tworzyła razem z nimi stylistyczną całość, podobnie jak i z resztą wnętrza. Należy też tak dobierać lampę, by nie była ona przeszkodą terenową w naszym salonie. Jest to szczególnie ważne jeśli bawią się w nim dzieci. W takim wypadku nie zaszkodzi zdecydować się na nieco tańszy i „mniej designerski” model 😉

 

Inne designerskie lampy stojące

 

Inny rodzaj wspomnianego oświetlenia stanowią designerskie lampy stojące, które znajdziemy nie tylko na podłodze, ale też na biurku, kredensie, czy w innym miejscu. Jak się domyślacie, służą one nie tylko do kreowania odpowiedniej atmosfery, ale głównie do pracy i mają być przede wszystkim funkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że nie warto dobierać ich zgodnie ze stylem całego wnętrza, np. naszego gabinetu. W dzisiejszych czasach, z ich nastawieniem na wysoką praktyczność wyposażenia, połączoną z elegancją, nie jest to wbrew pozorom, trudne zadanie.