Klasyczne meble do jadalni, czyli jakie?

Nowe znaczy lepsze? Niekoniecznie! Wiele osób preferuje stary, dobry, klasyczny styl. Jeśli w odpowiedni sposób zaaranżujemy dane pomieszczenie w klasycznym stylu, to zapewnimy mu tym samym ogromną dawkę szyku i elegancji. Jak to osiągnąć w jadalni? Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad i cieszyć się przytulnym, a zarazem eleganckim pomieszczeniem. Wszystko za sprawą odpowiednio dobranych mebli do jadalni.

 

Klasyczne elementy

Warto w pierwszej kolejności mieć świadomość tego, czym charakteryzuje się wnętrze klasyczne w ogóle. Mimo że jest on dosyć prosty, to nie jest pozbawiony ozdobników tak jak w stylu nowoczesnym. Klasyczne meble do jadalni będą więc zawsze ciekawie wykończone. W niektórych przypadkach będą to opływowe kształty, w innych możemy postawić na coś więcej np. delikatne zdobienia. Możemy je zaobserwować, chociażby przy krawędziach stołu do jadalni albo przy jego nogach.

 

Klasyczne barwy

W jadalni utrzymanej w stylu klasycznym będą królowały konkretne barwy. Są to beże, biele, szarości i brązy. Styl ten charakteryzuje więc prostota. Natomiast jeśli chcemy wprowadzić element wyróżniający się na tle stonowanych barw, to zdecydowanie lepiej jest postawić na zdobienia, nawet zawierające kolor złoty, czy srebrny. W jadalni elementem tym może być ściana oklejona wzorzystą tapetą albo krzesła do jadalni obite materiałem zawierającym jakiś wzór. Zdecydowanie warto jest przebijać monotonie, nawet w typowo klasycznym pomieszczeniu.

 

Klasyczna jadalnia – jakie meble do jadalni wybrać?

Aranżując naszą jadalnię w stylu klasycznym, powinniśmy pamiętać, że wybrane przez nas meble nie powinny być ‘’byle jakie’’. Wręcz przeciwnie, często stosowanym zabiegiem w tego typu wnętrzach jest postawienie na antyki. Meble do jadalni w tym wypadku powinny być jak najlepsze jakościowo, jeśli dodatkowo mają swoją historię i ‘’duszę’’ to jeszcze lepiej.

 

Jeśli natomiast chodzi o stosowane materiały, to powinny być one w dużej mierze naturalne. Styl klasyczny nie lubi się z plastikiem i innymi sztucznościami. Na elegancki styl wnętrza wpływa bowiem wiele czynników, a wśród nich znajduje się zdecydowany brak tandety. Dlatego pożądanymi dla mebli do jadalni surowcami są wszelkie szlachetne rodzaje drewna. Oprócz tego jednak warto zastosować także kamień czy chociażby skórę. Meble tego typu w klasycznym stylu często są również oszklone. To ważne, gdyż możemy dzięki temu podziwiać elegancką zastawę i inne elementy, które pasują do tego typu kuchni.

 

Klimat klasycznej jadalni

Wnętrza klasyczne, mimo że są tradycyjne, to nie powinny raczej stwarzać wrażenia wystroju jak w muzeum. Ważna jest harmonia, elegancki wystrój, ale i poczucie, że jest to dom, który zamieszkują prawdziwi ludzie. Dlatego ogromną rolę w klasycznych jadalniach odgrywa ciepły i przytulny klimat. Meble do jadalni są więc często tworzone z drewna w ciepłych barwach. To samo dotyczy oświetlenia, nie może być ono zimne i nieprzyjemne. Nic więc dziwnego, że w klasycznych wnętrzach królują żyrandole.