Czym jest aparatura pomiarowa w elektryce i jak ją wykorzystać?

Cała aparatura pomiarowa przede wszystkim umożliwia nam jedną, bardzo istotną rzecz, a mianowicie jak najlepszą optymalizację pracy wszelkich urządzeń elektrycznych. Dzięki działaniu aparatury można sprawić, aby pobór prądu być znacznie wydajniejszym procesem- taka aparatura jest więc nie tylko konieczna, ale i pożądana przez każdego właściciela domu. W praktyce, na aparaturę kontrolno- pomiarową składają się liczniki, które wskazują na bieżąco, jakie jest zużycie prądu. Do tej kategorii można zaliczyć także takie wskaźniki jak woltomierze, a także amperomierze oraz mierniki wielofunkcyjne. Dodatkowo, są to też przekaźniki kontrolne napięcia, a także przekaźniki kontrolne prądu.

 

W jaki sposób mogą działać liczniki prądowe?

 

Poszczególne liczniki mogą różnić się wersją taryfową. Jeśli chcielibyśmy nie tylko pobierać energię elektryczną, ale też ją oddawać- na przykład z instalacji fotowoltaicznej- musimy zaopatrzyć się w licznik mierzący ilość przesyłanego prądu w dwóch kierunkach. Poszczególne liczniki mogą się też między sobą różnić dokładnością pomiaru, a także projektem samego wyświetlacza. Na rynku znajdziemy wiele liczników, które w bardzo przejrzysty sposób wskazują pomiar i umożliwiają łatwe odczytywanie wartości. Przydatne też jest dodatkowe podświetlenie wyświetlacza, które dodaje licznikowi funkcjonalności, zwłaszcza jeśli znajduje się on w miejscu słabo oświetlonym. Odrobinę inne liczniki stosuje się w domach jednorodzinnych, ale są też modele dedykowane do mieszkań komunalnych.

 

Z kolei w zakładach przemysłowych, fabrykach i na halach produkcyjnych istotnym elementem całej aparatury są również woltomierze i amperomierze. Mogą się one różnić swoją formą, gdyż urządzenia te w wersji analogowej umożliwiają odczytywanie wysokości napięcia, a także prądu przemiennego. Te same urządzenia w wersji cyfrowej będą wyposażone w dodatkowy wskaźnik przeciążeń. Skalę można dobierać w zależności od natężenia prądu, jakiego pomiar się przeprowadza, co sprawia, że urządzenie może dawać bardzo dokładne statystyki. Jeszcze jednym rodzajem licznika jest prosty moduł zliczający czas pracy instalacji. Przede wszystkim dostarcza on informacji o tym, kiedy zaistnieje konieczność przeprowadzenia niezbędnych prac serwisowych.

 

Zaopatrzenie w najlepszych hurtowniach

 

Do liczników, amperomierzy oraz woltomierzy dostępne są także specjalne przełączniki, które sprawiają, że można przeskakiwać pomiędzy mierzonymi wartościami, co ma znaczenie w przypadku rozbudowanych instalacji. Wszystkie te produkty można znaleźć w dobrze zaopatrzonych hurtowniach elektrycznych, gdzie pracują także specjaliści, którzy doradzą nam, jakie dodatkowe funkcje posiadają  elementy aparatury pomiarowej konkretnych producentów. W hurtowniach znajdziemy też szerszy wachlarz produktów nie tylko różnych producentów, ale i produkty z różnych półek cenowych. Najlepiej więc jest zaopatrywać się w takim właśnie miejscu podczas wykonywania swojej instalacji.