Keramzyt – czym jest?

Keramzyt to lekkie i stosunkowo małe kruszywo ceramiczne, które powstają na skutek wypalania gliny ilastej. Materiał ten, ze względu na swoje właściwości, jest głównie wykorzystywany w branży budowlanej oraz w pracach remontowych. Niektórzy wykorzystują go również podczas prac ogrodniczych, co również jest jednym z wielu popularnych sposobów jego zastosowania w życiu codziennym.

Jak powstaje keramzyt?

Jak już powiedzieliśmy, keramzyt powstaje z gliny ilastej, którą poddaje się odpowiednim procesom. Produkcja rozpoczyna się jednak od leżakowania grudek gliny przez okres dwóch, maksymalnie trzech tygodni. W tym czasie glina jest podlewana, a za duże grudki są rozbijane za pomocą specjalnych wałków na mniejsze drobiny. Dopiero tak przygotowany surowiec zostaje poddany wypaleniu w temperaturze tysiąca dwustu stopni Celsjusza. Podczas obróbki termicznej kuleczki gliny kilkukrotnie zwiększają swoją objętość. W ten sposób powstają kuleczki keramzytowe o zróżnicowanej średnicy – od dwóch do dwudziestu milimetrów.

Właściwości keramzytu

Keramzyt posiada wiele ciekawych właściwości, dzięki którym jest tak popularny w branży budowlanej, remontowej, a także w codziennym życiu. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat właściwości tego wszechstronnego materiału, przed jego zakupem. Najważniejsze cechy keramzytu to:

  • termoizolacja – keramzyt posiada właściwości izolujące, dlatego świetnie sprawdza się jako materiał termoizolacyjny i izolator akustyczny podczas budowy domów z keramzytobetonu,
  • odporność na temperatury – keramzyt jest materiałem ognioodpornym i mrozoodpornym, nie zmienia on swojej struktury ani nie traci swoich właściwości na skutek zmiennych temperatur,
  • odporny na działanie substancji chemicznych – podczas procesu powstawania keramzytu, materiał zostaje wyjałowiony dzięki czemu nie wchodzi on w żadne reakcje z substancjami chemicznymi, ponadto dzięki wypalaniu keramzyt jest odporny na pleśnie i grzyby.

Jak widać, właściwości keramzytu sprawiają, że materiał ten nie ma sobie równych. Warto jednak zaopatrzyć się w keramzyt produkowany przez firmę z doświadczeniem taką jak marka Leca, która od lat zajmuje się produkcją keramzytu. Sprawdź ofertę: https://leca.pl/.