Aranżacja ogrodu

Ogrodnictwo to praca wymagająca z jednej strony pewnej delikatności, zamiłowania do natury oraz poczucia estetyki. Wszak aranżacja ogrodu jest także zajęciem wymagającym wyobraźni i dobrego smaku. Podobnie jak wyróżnia się porządki architektoniczne, style aranżacji wnętrz, tak i ogrody mogą zostać zaprojektowane w określonym stylu. Projekty architektów zieleni mogą być niezwykle wymagające i skomplikowane.

Dlatego profesjonalni ogrodnicy korzystają w swojej pracy z licznych pomocnych narzędzie. Wiele z nich wyposażonych jest w silniki spalinowe lub elektryczne. Dzięki temu maszyny takie mają większą moc niż tradycyjne, ręczne narzędzie poruszane jedynie siła ludzkich mięśni. Silniki spalinowe i maszyny ogrodnicze w nie wyposażone stały się ogromnym ułatwieniem w pielęgnacji ogrodu. Silniki spalinowe do maszyn ogrodniczych różnią się nieco od tych stosowanych np. w samochodach, jeśli chcesz poznać różnicę – zobacz silniki spalinowe. Jeśli ogrodnik ma za zadanie opiekę nad małym ogrodem tutaj może zdać się wyłącznie na tradycyjne, ręczne narzędzia. Jednak już w przypadku średnich, dużych i wielkoobszarowych ogrodów zdecydowanym ułatwieniem i usprawnieniem pracy są narzędzia i maszyn ogrodnicze. To dzięki nim powstają zachwycające ogrody w różnych aranżacjach. Wśród ciekawych propozycji na ogród można wymienić między innymi:

Ogrody wiejskie

To styl odnoszący się do tradycyjnych, wiejskich ogródków, takich które można było spotkać przy chłopskich chatach czy szlacheckich dworach. Znajdą się tutaj różnego typu kwiaty, typowo polskie rośliny. Próżno szukać tutaj wymyślnych, egzotycznych odmian. Z pewnością nie powinno także zabraknąć w takim ogrodzie pachnących ziół i traw. Trawnik nie musi być idealnie skoszony, nieco wyższa trawa jest wręcz pożądana. W takim ogrodzie znajdą się także drzewa owocowa a nawet grządki warzywne.

Ogrody japońskie

Stanowią przeciwieństwo ogrodu wiejskiego. Tutaj wszystko ma swoje miejsce i stanowi przemyślany elementy kompozycji. W ogrodzie japońskim nie wiele jest kwiatów. Za to znajdziemy tutaj wiele różnorodnych traw. Nie może także zabraknąć drzewa wiśni. W ogrodach japońskich znajdziemy także typowe kamienne latarnie z charakterystycznymi dachami oraz stawy i strumyki. Jeśli to możliwe nad ciekami wznoszone są drewniane mosty. Ogród japoński ma symbolizować harmonię wszechświata, a każdy jego element stanowi symboliczny element wszechświata.

Ogrody nowoczesne

Nowoczesne ogrody także przypominają nieco japońskie kompozycję. Tutaj też próżno szukać kwiatów. W takim ogrodzie wszystko jest uporządkowane i zaplanowane. Z nowoczesnego ogrodu bije minimalizm i spokój. Znajdą się tutaj prowadzone i przycinane krzewy i zielone rośliny ozdobne. Niekiedy projektanci umieszczają w takim ogrodzie kwitnący krzew czy roślinę o kwiatach w intensywnych kolorach, która przełamuje mieszaninę szarego kamienia i zieleni traw. Prosta forma, minimalizm i uporządkowanie to wyznaczniki stylu nowoczesnego w aranżacji takich ogrodów.