Przystawka odbioru mocy

Wiele samochodów ciężarowych i specjalistycznych może funkcjonować i spełniać swoją rolę dzięki szczególnemu urządzeniu, jakim jest przystawka odbioru mocy. To, że ramię HDS się przemieszcza, może łapać ładunek i umieszczać go na samochodzie wymaga wiele energii. Szczególnie, że ładunki te nie należą do najlżejszych. Skąd wziąć zatem tak duże pokłady energii?

Przenoszenie energii

Przeniesienie energii niezbędnej do działania możliwe jest, dzięki specjalnym urządzeniom. Jest to przystawka odbioru mocy, która montowana jest najczęściej przy skrzyni biegów pojazdu. Jej konstrukcja i wykorzystany mechanizm sprawiają, że energia ze skrzyni biegów przenoszona jest na urządzenie zewnętrzne. Urządzeń, które wykorzystują tego typu rozwiązanie jest naprawdę dużo. Począwszy od wspomnianego HDS czy też samochody ciężarowe z kiprem. Jednak należy pamiętać, że jest tylko elementem łączącym, który przenosi energię z silnika lub skrzyni biegów na podzespoły urządzenia. W przypadku HDS będzie to wyciągarka hydrauliczna lub rotator żurawia, a w przypadku samochodów ciężarowych np. sterownik kipra (https://hydroexpert.eu/Sterownik-do-wywrotu-kipra-p510). Elementy te, po uzyskaniu odpowiedniej ilości energii mogą realizować odpowiednie zadania, jak przenoszenie ciężkich elementów ładunku czy usuwaniu sypkiego ładunku z naczepy samochodu ciężarowego.

Jaką przystawkę wybrać?

To pytanie, które często nurtuje osoby posiadające pojazdy specjalistyczne. Warto zaznaczyć, że optymalnym rozwiązaniem jest takie, w którym przystawka montowana jest do skrzyni biegów lub silnika fabrycznie. Jednak co jeśli zaistniała konieczność jej wymiany? Jedno jest pewne, jeśli się na tym nie znamy- nie warto kombinować i szukać rozwiązania na własną rękę, tylko powierzyć naprawę specjaliście. Fachowiec będzie wiedział w jaki sposób zabrać się za wymianę urządzenia, a także jaki typ będzie pasował do naszego modelu auta i skrzyni. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielną naprawę, szukając odpowiednich części warto zwrócić uwagę na informacje producentów. Najczęściej bowiem zamieszczają oni informację, dla jakiego modelu samochodu bądź skrzyni dana przystawka będzie pasowała.