Zasady stylu klasycznego

Pojęcie styl klasyczny to niezwykle szeroki termin. W zasadzie kryją się pod nim style minionych epok. Tym, co odróżnia go od stylu rustykalnego to przede wszystkim elegancja i wykwintność. Najlepiej różnice można zobrazować w następujący sposób: wchodząc do salonu rustykalnego widzisz atmosferę idealne wiejskiego domku czy dworku z minionych epok. Gdy wchodzi do salonu klasycznego odczuwasz wielkomiejski klimat burżuazyjnych bawialni czy pałacowych saloników.

 

Jak już wspomniano klasyczny styl sam w sobie także nie jest jednolity. Mówiąc o wnętrzach w tym stylu można mieć na myśli zarówno salony antyczne, renesansowe czy XVIII – wieczne. Domeną tego stylu jest subtelność, symetria oraz ład i porządek. Wnętrza powinny być eleganckie, wysublimowane, harmonijne i jednocześnie spokojne i komfortowe. W tych wnętrzach dominuje zasada umiaru, dlatego owszem znaleźć można tutaj zdobienia mebli czy bibeloty, ale zastosowane z umiarem.

W tym stylu liczą dobrej jakości materiały, znajdą się tutaj marmurowe, włoskie płytki takie jak ariostea, które można znaleźć także w Polsce – https://mirad.pl/plytki-ceramiczne/ariostea/, będą tutaj obecne solidne dębowe meble, czy przedmioty z cennego egzotycznego drewna. W takich wnętrzach znajdziemy jedwab, satynę czy bawełnę.

W stylu klasycznym płytki ariostea będą miały kolor naturalnego, białego marmuru – podobnie jak inne elementy architektury wnętrza. W tym stylu dominującym kolorem jest biel i écru. Przełamywany dekoracjami w intensywniejszych, ciemniejszych kolorach – oczywiście wszystko z umiarem.