Jakie energooszczędne rozwiązania posiadają nowoczesne domy?

Projekty domów nowoczesnych cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ już w 2021 roku zacznie obowiązywać nowy etap rozporządzenia WT2021, dotyczący warunków technicznych budynków. Wtedy domy jednorodzinne będą musiały być jeszcze bardziej energooszczędne. Jakie instalacje w budynkach są przyjazne zarówno dla rodzinnego budżetu, jak i dla środowiska?

Energooszczędność – pompa ciepła

Nowoczesne projekty domów przewidują instalację pompy ciepła. Jest to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze, które wykorzystuje naturalną energie cieplną. Znajduje się ona w pokładach ziemi, powietrza oraz wody. Urządzenie to działa w oparciu o typowe przemiany fizyczne – parowanie, sprężanie, skraplanie oraz rozprężanie. Aby pompa ciepła działała, potrzebuje niewielkiej ilości energii elektrycznej, która jest dostarczana do napędu sprężarki.

Jest więc ekologiczna, gdyż nie emituje substancji szkodliwych dla środowiska. Wręcz przeciwnie, wykorzystuje naturalne pokłady ciepła, które znajdują się w przyrodzie. Nie pobiera również dużo energii elektrycznej, co pozytywnie wpłynie na rodzinny budżet. Dom stodoła pracowni architektonicznej Domato uwzględnia jej wykorzystanie we wszystkich projektach budynków jednorodzinnych.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła również jest ekologiczna oraz energooszczędna. Każdy dom stodoła pracowni architektonicznej Domato przewiduje jej instalację. Urządzenie cały czas pobiera zimne i świeże powietrze z zewnątrz, które przechodzi następnie przez specjalne filtry, zatrzymujące zanieczyszczenia, takie jak bakterie, wirusy, cząsteczki smogu czy pyłki. Jest to więc bardzo dobre dla alergików czy osób mieszkających w miastach dotkniętych problemem smogu.

W tym samym czasie rekuperator pobiera z pomieszczeń ciepłe i zużyte powietrze, które jest usuwane na zewnątrz. Przechodzi przez wymiennik ciepła, w którym ogrzewa świeże i chłodne powietrze z zewnątrz, które następnie trafia do wnętrz domu. Dzięki temu system rekuperacji pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym nawet o połowę – energooszczędnie i przyjaźnie dla środowiska.

Zastosowanie kolektorów słonecznych

Projekty domów nowoczesnych bardzo często uwzględniają również instalację kolektorów słonecznych. Ich zadaniem jest pobieranie energii z promieniowania bezpośredniego, rozproszonego i odbitego, a następnie przekazywanie jej do instalacji grzewczej. W ten sposób za darmo pozyskuje się energię, która jest niezbędna w każdym domu. Ich zakup i montaż nie należą do najtańszych, jednak pozwala na zaoszczędzenie znacznych środków na rachunkach. Dom stodoła pracowni architektonicznej Domato pozwoli zatem na spore oszczędności w domowym budżecie.