Nawożenie trawnika

Chyba każdy gospodarz domu chciałby pochwalić się pięknym i wyjątkowym trawnikiem wokół swojego domku. Aby móc się nim cieszyć, należy o niego właściwie dbać. I nie wystarczy regularne koszenie. Trawa, jak każda roślina potrzebuje odpowiedniej ilość wody i słońca, aby rosła piękna i zielona. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie nawozów, przeznaczonych specjalnie do trawników.

Jaki nawóz do trawnika?

Wybierając nawóz do trawnika mamy w zasadzie dwie możliwości. Możemy wybrać nawóz uniwersalny, jak np. Azofoska, Hydrocomplex lub zdecydować się na produkt dedykowany specjalnie do trawników, jak np. Florovit. Dużą uwagę warto zwrócić na postać nawozu. Najlepszym rozwiązaniem będzie nawóz granulowany lub w płynie, który w odpowiednich proporcjach rozcieńcza się z wodą. Na rynku dostępne są również nawozy pyliste, jednak ich stosowanie nie jest łatwe i praktyczne.

Jak korzystać z nawozu?

Zanim użyjemy wybranego nawozu, należy zapoznać się z informacjami producenta, odnośnie sposobu aplikowania nawozu, ale także ograniczeń w jego używaniu. Np. nawozy w postaci granulek sprawdzają się doskonale tylko na takich trawnikach, które widać, że są za bardzo wysuszone. Dodatkowo, w przypadku nawozów granulowanych należy pamiętać, aby po ich zastosowaniu trawnik solidnie podlać. Czas wchłaniania granulek może wynosić nawet kilka dni. W przypadku nawozów w płynie, ich wyjątkową zaletą jest fakt, iż oddziałują dolistnie, przez co efekty nawożenia zauważalne są dużo szybciej.

Nawożenie- jak często?

Wiele osób zastanawia się, z jaką częstotliwością nawozić swój trawnik. Oczywiście podstawowe informacje zawarte są na opakowaniu i w instrukcji przygotowanej przez producenta. Nawóz mineralny stosuje się w okresie wegetatywnym, około 3-4 razy. Specjaliści od trawników radzą, żeby w tym celu stosować różnego typu nawozy.