Pręty ciągnione

Podobnie jak w przypadku pozostałych prętów stalowych, również druty ciągnione cieszą się dużą popularnością wśród tych, którzy chcą tworzyć konstrukcje w przemyślany sposób. Są one dostępne w wielu rodzajach, a także wielu opcjach stopów, co z kolei wpływa bezpośrednio na warianty ich zastosowania. Gdzie można je wykorzystać i w jaki sposób się je wytwarza?

Rodzaje drutów stalowych

Pręty stalowe są zaliczane do grupy tzw. wyrobów długich. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie zbrojeń, krat podestowych oraz wielu innych konstrukcji, które z pewnością przetrwają lata. Warto zwrócić uwagę na druty ciągnione, cieszące się dużym zainteresowaniem ze względu na ilość swoich zastosowań oraz odporność na korozję.

Ze względu na różny przekrój, możemy mówić o okrągłych, sześciokątnych, kwadratowych i prostokątnych prętach. Istnieją także pręty surowe, przeznaczone do tzw. obróbki ubytków lub do obróbki plastycznej. Bywa, że pręty są zmniejszane lub normalizowane.

Wytwarzanie prętów ciągnionych

Materiałem do wytwarzania drutów ciągnionych, są tzw. pręty walcowane. Muszą zostać one przepuszczone przez tzw. ciagadło. Ma ono nieco mniejszą średnicę i jest wykonane z bardzo twardego materiału, a przeciągany metal w trakcie obróbki ulega stopniowemu wydłużeniu.

Samo ciągnięcie prętów, odbywa się przy pomocy tzw. przeciągarki ławowej. Jest ona wyposażona w specjalne szczęki, które chwytają za końcówkę materiału, a następnie przeciągają go z dużą siłą przez otwór ciągadła. Dzięki temu procesowi, wytwarzane się pręty o dużej sztywności, gładkiej powierzchni i co najważniejsze – o precyzyjnie określonych wymiarach.

Wykorzystanie drutów ciągnionych

Najczęściej druty ciągnione wykorzystywane są w budownictwie – głównie w zbrojeniach. Tego typu prętów używa się także w konstrukcjach stalowych, przy tworzeniu platform oraz wielu innych. Często zdarza się, że z tego typu prętów korzysta się także w kowalstwie artystycznym lub metaloplastyce.

Warto wspomnieć także o zastosowaniu prętów na poszczególnych etapach produkcji niektórych maszyn i urządzeń. Czasem są one materiałem do wytwarzania kolejnych rzeczy – np. detali we wspomnianej wcześniej metaloplastyce. Swoje zastosowanie znajdą one także w produkcji ram i statywów do różnego rodzaju urządzeń.

Firma Dumat to przedsiębiorstwo, które wykorzystując najnowsze technologie, wytwarza różnego rodzaju pręty stalowe, a także wiele innych elementów, będących integralną częścią maszyn lub budowli. Solidność marki oraz współpraca z wieloma specjalistami w branży, pozwalają na wytwarzanie wysokiej klasy wyrobów metalowych. W naszej ofercie znajdują się między innymi pręty ciągnione okrągłe oraz wiele innych elementów.

Zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz zapoznania się z naszą ofertą.