Rodzaje pieców grzewczych

Podczas wykończenia domu jedną z istotnych decyzji jaką należy podjąć jest wybór pieca grzewczego. To od jego wydajności zależy czy w domu będzie ciepło i jakie koszty będziemy ponosić zimą w czasie, gdy konieczne jest ogrzewanie domu. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów pieców grzewczych. Zastanawiając się nad wyborem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

 

Kotłownia czy piec wolnostojący?

Kotły grzewcze najczęściej nie są projektowane z myślą o pomieszczeniach reprezentacyjnych. Dlatego jeśli zdecydujesz się na kocioł musisz przewidzieć w domu jeszcze jedno pomieszczenie, w którym umieścisz piec oraz paliwo pozwalające na ogrzanie mieszkania. Możesz także skorzystać z pieca wolnostojącego, jest to estetyczne rozwiązanie, które możesz umieścić w salonie czy sypialni. Nie musisz wygospodarowywać dodatkowego pomieszczenia. Oto jak prezentują się – piece wolnostojące firmy Jotul.

Węgiel, drewno, gaz, czy olej?

Najogólniej można powiedzieć, że piece dzielą się na piece na paliwa stałe, ciekłe i gazowe. Oczywiście istnieją także piece hybrydowe i uniwersalne umożliwiające opalanie przy pomocy kilku różnych paliw. Co do zasady piece na paliwa stałe to piece na węgiel, drewno, koks lub biomasę. Piece gazowe jak sama nazwa wskazuje opalane są gazem. Zaś piece na paliwa ciekłe zasilane są olejami. Jest jeszcze jeden tym ogrzewania – zasilane prądem, obecnie szczególnie wymagane w miastach borykających się z problemem smogu.

Górnego czy dolnego spalania?

W tych kotłach wylot spalin z paleniska znajduje się u góry komory. W tych piecach proces spalania zachodzi szybko i jest mniej efektywny. W piecach dolnego spalania wylot spalin znajduje się na dole paleniska.